מאמרים

וירוס הקורונה השפיעה באופן משמעותי על תחומים רבים, לרבות על תחום הפוליגרף. בעקבות המצב החדש עלינו לבצע התאמות עבור שמירה על הבריאות בהתאם להנחיות.

צמד המילים "מכונת אמת", הם למעשה צירוף המילים הרחוק ביותר שניתן היה לתת עבור מכונת/מכשיר הפוליגרף. באנגלית ובשפות אחרות להבדיל, שמו של מכשיר הפוליגרף מדוייק, ונקרא גלאי שקר - Lie Ditector.

טרם כניסתו של דימה (שם בדוי) לבדיקת פוליגרף קבלה לעבודה עבור חברת פורקס חדשה, כבר היה ברור ע"פ השאלון האישי שמילא, כי לו נסיון רב בתחום וכי עבד בחלק ניכר מהחברות הקיימות בשוק. דימה היה צעיר בן 28, אקדמאי שלמד כלכלה באוניברסיטת מולדובה ובעל ניסיון של 6 שנים בתחום הפורקס. מבחינה אישיותית הפגין דימה בטחון עצמי גבוה, יכולת התנסחות טובה ואניטליגנטציה גבוהה. היה נראה כי כל מנהל משאבי אנוש יהיה שמח לקבלו לעבודה, ואף יחפז להעסיקו טרם חברה מתחרה "תחטוף" אותו. אולם לא כך היו הדברים.

בדיקת הפוליגרף מתחילה למעשה ברגע בו מבקשים מאדם לעבור בדיקת פוליגרף. שלב זה גורם בדר"כ או לכעס מצד הנבדק על האשמתו ועל הטלת ספק באמינותו, או לפחד לאלו שחוששים שיתגלה עליהם דבר אשר הם מעוניינים להסתיר. בכל אופן ירגיש הנבדק דאגה, בין אם לכך שהאמת תצא לאור או להפך. רגשות אלו לא משפיעים בשום צורה על ממצאי הבדיקה.
משך בדיקת הפוליגרף אורכת כשעה, בהתאם לנושא וסוג הבדיקה והיא מורכבת ממספר שלבים:

מאמר זה מיועד עבור נבדקים ישרים אשר אין להם מה להסתיר, הם דוברי אמת, חפים מפשע וחוששים שהאמת לא תצא לאור.

polygraph GSR2

מחקרים רבים נעשו בדבר מידת מהימנותו של הפוליגרף. במאמר זה יוצגו חלק מהמוכרים והמהימנים שבהם.


1978 - בשנה זו פירסם ד"ר דויד רסקין את ממצאיו אודות מידת הצלחת הפוליגרף בזיהוי תגובות פיזיולוגיות לאמירת אמת ושקר בקרב חשודים פליליים. תוצאות מחקרו הראו כי אחוז דיוק הפוליגרף עומד על כ-90%. 

1991 - במחקרו של הפרופ' איתן אלעד, שיכלל אלעד ממצאי מחקרים שנעשו אודות בדיקת פוליגרף בשיטת שאלות הביקורת ומצא כי ע"פ מחקרי שדה, שיעור הדיוק במציאת נבדקים אשמים כדוברי שקר, הינו 89.8%. לעומת זאת במחקרי מעבדה הממוצע עמד 94.7%.

Polygraph industrial espionage

בתקופה בה הריגול התעשייתי הוא שוק שמגלגל מיליוני שקלים בשנה, הסכנה הגדולה ביותר לבעל עסק בכל תחום שהוא ובעיקר בתחומים בהם המידע שווה הרבה כסף, היא עובד לא נאמן שיש לו גישה למידע רגיש, מאגרי נתונים, כסף או סחורה בהיקפים גדולים. כל אלו בידיים הלא נכונות ונאמנות, יכול לגרום לנזק גדול.

השימוש בבדיקת הפוליגרף בעבודה, מספק לך בעל העסק, מטריית הגנה שיכולה להגן עליך כבר בשלב הראשוני והקריטי ביותר, שלב הקבלה לעבודה.

לקריאת הסיפור לחץ...


מעמדו של הפוליגרף כראיה במערכת המשפט בישראל, משתנה בהתאם למערכת בית המשפט בו נידון הנושא או התביעה.

משחר האנושות, החל חיפוש אחר דרכי הבחנה בין חשודים דוברי אמת לבין דובר שקר. לאורך ההיסטוריה נוסו מגוון טכניקות לאיתור ההונאה, חלקם אכזריים וחלקם מגוחכים. למרות השיטות הפרימיטיביות, כל הטכניקות היו מבוססות על ההנחה כי, כאשר  אדם ישקר בזמן שאלה בנוגע לאירוע מסויים, תיווצר תגובה פיזיולגית בגופו. תיאוריה זו קרמה עור וגידים בתקופה המודרנית, בה נכנסו כלים אמפירים מדידים שאיפשרו ליצור את מדע הפוליגרף.

map  

כתובתנו:                                                        שעות פעילות:

 משרד ראשי: המרד 29 תל-אביב                         א-ה 08:00- 18:00
 פריסה ארצית: ירושלים, חיפה ובאר-שבע            טל: 050-9022523

 מייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אמינות ודיסקרטיות מעל הכל

אנו מתחייבים לשמור על  אמינות, יושרה ודסקרטיות מוחלטת. מזמין בדיקת הפוליגרף הינו הגורם היחידי אשר מקבל את ממצאי הבדיקה. אנו מחוייבים לעמוד בכל עקרונות האתיקה המקצועיים של איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי.

סוגי בדיקות פוליגרף

logo fotter2

שלחו לנו מייל
שלחו לנו מייל או התקשרו פבלו פוליגרף - 050-9022523 כל המידע המתקבל הינו חסוי לחלוטין